Назва електронного засобу
навчального призначення. «Педагогічний програмний засіб: Основи безпеки життєдіяльності 10-11
класи»
Класи, у яких проводяться
уроки (урок):
7 класи .
Загальні методичні рекомендації до вивчення зазначеної теми з
використанням електронного засобу навчання.
- На уроках біології в 7Х
класах по темі «охорона лісів»;
- На уроках біології в 11х
класах у розділах «Екологія й навколишнє середовище»;
- На уроках ОБЖ - Надзвичайні ситуації
«Лісові пожежі»;
- У роботі факультативу «Людина й
природа»;
- У сценарії агітбригади «Мій голос у захист
лісу».
Використання відеофільму наочно показує красу й велич лісів
нашої планети, вимагає дбайливого відношення до природи, змушує вживати
конкретних заходів у захист лісу.
В 11 класах у розділі III «Основи екології» дану
розробку можна вдало використати на уроках біології по темах: «Діяльність
людини й сучасний стан біосфери»; «Охорона видової розмаїтості організмів»;
«Діяльність людини й сучасний стан біосфери», крім екологічного виховання,
учитель має можливість дати старшокласникам творче домашнє завдання - роботу з
Інтернет-джерелами «Ліс - природи храм»
На уроках ОБЖ в 9 класах, демонструючи «Пожежі лісів», учитель може наочно
ілюструвати наслідки пожежі: загибель дерев, тваринного миру, небезпека, що
грозить людині під час пожежі і його наслідку.
Методична розробка уроку:
Тема уроку: «Охорона лісів».
Тип уроку: урок-лекція з використанням
відеофільму.
Мета уроку:
- формування відповідального відношення до природи, її активного збереження;
- виховувати екологічну культуру (знання законів по охороні природи);
- розвивати потребу у спілкуванні з природою;
- допомогти учням активно проявляти відношення до неї, турбуватися про її стан у сьогоденні й майбутньому.
Задачі уроку:
Ø
розширити та систематизувати знання учнів щодо законів про охрану природи;
Ø
створити та вирішити проблемну ситуацію;
Ø
збагачувати знання з поведінки
людини у надзвичайній ситуації, зокрема під час пожеж у лісі.
Місце проведення уроку: кабінет екології
Методи навчання:
а) словесно-логічний ;
б) словесно-наочний;
в) евристична бесіда (пошукова).
Форми роботи учнів:
а) вирішення ситуаційних
завдань;
б) «мозковий штурм»;
в) спостереження й висновки за
переглянутим відеофільмом;
г) робота з підручником.
Система оцінювання: часткова
Засоби навчання: електронний підручник ОБЖ 10-11 класи.
Використана література:
Викладання біології в сучасній
школі. Д. К. Богданова, 2004 р.,
Заповідники й заказники
України,
Системний підхід до біологічного
утворення в середній школі. Б.В. Всесвятский, 2000 р.
Рекомендовані
Інтернет-джерела для поглиблення знань учнів, активізації пізнавальної
діяльності з того, що вивчається.
http://drev.info/articles/wood4
Усе про дерева
Різнорівневе домашнє завдання з використанням електронного засобу навчання,
Інтернет-джерел.
а) читати матеріал параграфа №
46, с. 191-195;
б) відвідати Інтернет -
джерела про охорону лісів;
в) підготувати проект «Мій
голос на захист лісу».
г) підготувати плакат
«Захистимо ліс!»
д) виготовлення паперу в
домашніх умовах.
План уроку з зазначеним годиною кожного етапу.
I. Організаційний момент
1-2 хвилини
II. Актуалізація опорних знань
і мотивація навчальної діяльності 5 хвилин
III. Вивчення нового
матеріалу
25 хвилин
IV. Узагальнення знань
учнів
5 хвилин
V. Домашнє завдання
5 хвилин
VI. Підведення підсумку
уроку 3
хвилини
Хід уроку.
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і
мотивація навчальної діяльності
Обговорення проблемної ситуації:
а) Уже багато років у нашій
школі проводяться акції
«Замість ялинки - зимовий
букет»;
б) «Посади своє дерево».
в) «Макулатуринг»
Із чим це зв'язано?
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами
бесіди й демонстрації відеофільму
Охорона лісів
Ліси є
могутніми постачальниками кисню на нашій планеті, тому їх називають «легенями»
планети. Лісу регулюють швидкість танення снігів, рівень води в ріках,
поглинають шум, послабляють чинність вітру. Ліс - місце перебування багатьох
тварин.
Лісу
виконують величезний оздоровчий ефект. Хвойні рослини виділяють у повітря
велика кількість фитонцидов, саме у хвойних лісах розміщають санаторії й
лікарні для лікування органів подиху. У медицині застосовуються смола хвойних
для лікування ран і опіків.
Зі
смоли ялиці добувають камфору, вона поліпшує роботу серця. Хвоя багата
вітамінами, особливо вітаміном (С). Її відвар використають для лікування й
профілактики цинги. Спалюючи деревину їли, одержують активоване вугілля для
лікування отруєнь.
Есть храм науки,
А есть еще природы храм
С лесами, тянущими руки,
Навсречу солнцу и ветрам.
Он
свят в любое время суток,
Он
ждет меня в жару в стынь.
Входи
в него, будь сердцем чуток,
Не
оскверняй его святынь.
В
сосновом бору и в березовой роще,
Где
так многогранно желание жить,
Мне,
сильному, только добрее и проще
И
человечнее хочется жить
А.
Яшин
Важко переоцінити роль лісів у попередженні виникнення надзвичайних ситуацій екологічного характеру.
Деревина хвойних - коштовна
сировина для виготовлення меблів, музичних інструментів, столярних виробів, шпал
для залізниць, кріплень шахтних проходів. Надзвичайно цінуються меблі з «цінної
деревини» тису. А будинку італійського міста Венеції сотні років стояли на воді
на палях з деревини модрини, стійкої до гниття. Велика кількість деревини йде
на виготовлення паперу.
Масове вирубування лісів стає однією з головних причин виникнення
екологічних проблем, частих повеней.
Великої шкоди лісам наносять лісові
пожежі.
|
||||
Поширюється пожежа швидко, а
ліквідувати дуже важко. Під час пожежі гинуть тварини й тисячі гектарів лісу.
Основною причиною лісових
пожеж є порушення правил пожежної безпеки населенням.
Для заощадження лісів
здійснюються заходи щодо запобігання незаконних вирубок лісу.
| ||||
Створюються національні парки,
заповідники й інше.
Найбільш відомі природні парки в
Україні:
Шацькй, на Волині
Синевір, у Закарпатті , Софіївка, м. Умань ,Дендропарк «Олександрія», м. Біла
Церква
Заповідники:
Асканія Нова й Чорноморський у
Херсонській області
Кримський, Ялтинский, Карадагский
у Криму (Карпатський )
Ліс - природне багатство.
Бережи його!
IV. Узагальнення знань учнів
1) Якою повинна бути поведінка
людини в лісі?
2) Що передбачає шкільна акція
«Макулатуринг»?
V. Домашнє завдання, (різнорівневе)
а) читати матеріал параграфа № 46, с. 191-195;
б) Інтернет - джерела про
охорону лісів;
в) підготувати проект «Мій
голос на захист лісу»;
г) підготувати плакат
«Захистимо ліс!»;
д) виготовлення паперу в
домашніх умовах;
VI. Підведення підсумків уроку.
Комментариев нет:
Отправить комментарий